اسکن سه بعدی

اسکنر سه بعدی دندانپزشکی یکی از ابزارهای کارآمد در این صنعت است که با پیشرقت روزافزون خود انتظار میرود برنامه ها و تکنولوژی های جدید و بی شماری را وارد عرصه دندانپزشکی نماید.

اسکنر سه بعدی چیست؟

اسکن سه بعدی دندان امروزه و به تدریج در حال تبدیل شدن به یک روش استاندارد و رایج در حوزه دندانسازی و دندانپزشکی می باشد. دندانپزشکان برای اینکه بتوانند تسلط بهتری بر شرایط و ساختار دندان‌ها داشته باشند، می‌بایست یک ماکت یا قالب از ساختار دندان‌ها داشته باشند، این کار به دندانپزشکان کمک می‌کند تا پروتز‌های دقیق‌تری بسازند. 

در این شیوه پرتو‌هایی از نور بر روی بخش‌های مختلفی از دهان و دندان تابیده می‌شود و با استفاده از انعکاس آن‌ها تصویر بسیار دقیقی از ساختار دندان‌ها به دست می‌آید. دندانپزشکان با کمک اسکنر سه بعدی می توانند تصاویر سه بعدی را از دندان ها و حتی ساختارهای داخلی دهان و فک ارائه دهند. در اصل کار اسکن تنها با یک دوربین انجام می شود اما دو دوربین دیگر، سرعت و دقت اسکن را بهبود می بخشند.

 

در حقیقت، یکی از مزایای قابل توجه این تکنولوژی بی نظیر این است که دندانپزشکان با استفاده از مدل دیجیتالی دندان ها و نیز قرارگیری آنها روی لثه و فک می توانند آن را در کامپیوتر با دقت آنالیز کنند. اما فقط این نیست و آنها می توانند هر گونه تغییرات و اصلاحاتی را که لازم است بر روی این مدل دیجیتالی اعمال کنند تا در نهایت به هدف مطلوب خود برسند.

5812 +
مشتری ویژه
70 +
مرکز درمانی

موارد استفاده از اسکن سه بعدی

ساخت براکت های ارتودنسی

در بسیاری از نقاط جهان، ساخت براکت های ارتودنسی با استفاده از اسکنر سه بعدی انجام می شود. این کار در برخی از مراکز و کلینیک های پیشرفته ایران نیز صورت می گیرد.

ساخت روکش دندان

فرآیند ساخت و نصب روکش هایی که معمولا به چند هفته نیاز دارند با اسکنر سه بعدی به چند روز کاهش می یابند. پس از اینکه دهان با این دستگاه اسکن شد،

پرینت سه بعدی ایمپلنت

امروزه چاپ سه‌بعدی جای خود را در علم دندانپزشکی باز کرده است. چاپ سه بعدی با یک اسکنر مخصوص آغاز می‌شود، دهان بیمار با استفاده از تکنولوژی، تماس یا بدون تماس اسکن می‌شود،

مزیت اسکن دیجیتال

دقت تصویر: تصویربرداری با اسکنر سه بعدی از وضوح خارق العاده ای برخوردار بوده و امکان سنجش بسیار دقیق را فراهم می کند. . این فرآیند توانسته سرعت و دقت بسیاری از اقدامات دندانپزشکی را افزایش دهد و به همین جهت روز به روز بر میزان نفوذ آن افزوده می‌شود. این بدان معنی است که از این تصاویر می توان برای تعیین محل دقیق انجام یک روش درمانی استفاده نمود.
زمان اسکن کوتاه: از آنجایی که اسکنر در دندانپزشکی سه بعدی می تواند تمام تصاویر مورد نظر را در یک چرخش به دست آورد زمان اسکن بسیار کوتاه میشود. این امر همچنین، احتمال نقص تصویر را به دلیل حرکت طبیعی بیمار کاهش داده و در نتیجه زمان صرف شده برای اسکن را به حداقل می رساند.

راحتی بیشتر: این تکنولوژی یک روش بسیار راحت تر و سریع برای به دست آوردن تصویری دقیق از دندان های بیمار است. با این روش، به جای اینکه بیمار مدت زیادی روی صندلی منتظر بماند می توان در عرض چند دقیقه کوتاه و بدون ایجاد هیچ ناراحتی و احساس ناخوشایندی این کار را انجام داد.

بهبود ارتباط بیمار و دندانپزشک: اسکنرهای سه بعدی این امکان را به دندانپزشکان می دهد که تقریبا بلافاصله پس از اتمام اسکن، تصاویر سه بعدی دندان های بیمار را روی صفحه نمایش دهد. از این رو، بیماران می توانند پس از مشاهده نمای نزدیک این تصویر دیجیتالی، درک بهتری از وضعیت دهان و دندان های خود پیدا کنند.